علت به وجود امدن اوتیسم

 

علت اصلی برای اختلال طیف اتیسم هنوز مشخص نشده است. حتی جامعه آماری دقیقی در دسترس نیست، تمام اطلاعاتی که موجود است همگی بر اساس بیشترین آمار پژوهش هاست.

علت اصلی بروز اختلال طیف اوتیسم اختلالی است که، در سیستم عصبی ایجاد شده است. اختلالات ژنتیکی و ناهنجاری هایی که تاثیر بر سیستم عصبی می گذارند. 

 

علت به وجود امدن اوتیسم

 

کم خونی در بارداری برای جنین ضرر دارد

 

بررسی ها حاکی از این است که، خطر ابتلا به اختلال طیف اتیسم از رحم مادر آغاز می شود که، یکی از این دلایل کم خونی به سبب فقر آهن است. در این مورد پزشکان متخصص زنان و زایمان عنوان می کنند که، کمبود آهن در سال های اولیه زندگی باعث کم شدن مهارت های ارتباطی کلامی خواهند شد. تامین نیاز بدن به آهن بهتر است از مواد طبیعی باشد تا به صورت مکمل های دارویی.

آهن ماده معدنی است که، در بدن باعث تکامل و پیشرفت مغزی می شود. فقر آهن موجب کم خونی می شود ، که این قضیه در بین ۵۰% مادران باردار و نوزادان شایع است. طی تحقیقات انجام شده متخصصان به این نتیجه رسیده اند که مادرانی که اقدام به مصرف دارو های مکمل آهن می کنند، خطر ابتلای فرزند اوتیسم کاهش میابد. بهترین راه جذب آهن غذای سالم، مصرف سبزیجات، میوه و در کنار آن منع یا کاهش مصرف چای، قهوه و هرآنچه که در آن کافئین دارد، می باشد.

در جهان از هر ۵۴ تولد نوزاد زنده یک نفر به اختلال طیف اتیسم مبتلا می شود و در ایران از هر ۱۵۰ تولد نوزاد زنده یک نفر به اختلال طیف اوتیسم مبتلا خواهد شد.

 

دلایل اوتیسم شدن جنین

 

علت اصلی بیماری اوتیسم

 

در کنار کمبود آهن عواملی چون چاقی، دیابت بارداری، توجه محققین را به خودش جلب می کند.

تمام نتایج آزمایش ها بر اساس فرضیه بنا نهاده شده است. همانطور که در مورد آمار متولدین اختلال طیف اتیسم آمار دقیقی در دسترس نیست، شناخت علت های اختلال طیف اوتیسم نیز تماما بر پایه اکثریت آمار می باشد .

استرس برروی مادر در دوران بارداری باعث کاهش سیستم ایمنی بدن نوزاد می شود و همین امر تاثیر مستقیمی بر روی عدم تکامل مغز و خطر افزایش به اختلال طیف اتیسم می شود .

مصرف فولات که در جهت افزایش سیستم ایمنی مادر و جنین می شود در افراد چاق از جذب کمتری برخوردار است .

 

دلایل اوتیسم شدن جنین را از زبان مادران دارای فرزند اختلال اتیسم مطاله کنید.

 

عوارض دیابت بارداری

 

در کنار این قضایا دیابت دوران بارداری مطرح می شود. البته باید توجه داشت که اگر مادری قبل از بارداری دارای دیابت باشد، آن هم از دسته دیابت نوع دوم خطر ابتلای جنین به اختلال طیف اوتیسم بالا نمیرود، به علت آنکه مادر پس از بارداری قند خون خود را تحت کنترل در می آورد.

آنچه که در دیابت بارداری خطرساز است، بالا رفتن قند خون و در نتیجه غلظت پایین تر از حد اکسیژن در خون که خطر ابتلای جنین با اختلال طیف اتیسم و نقص های رشدی را افزایش می دهد. این قضیه تا حدی اهمیت دارد که، این امر منجر به مرگ نوزاد نیز می شود.

زمانیکه مادر در دوران بارداری به دیابت مبتلا می گردد و نتواند آن را برای مدت طولانی تحت کنترل درآورد، خطر ابتلا به اختلال طیف اوتیسم افزایش می یابد. یکی از راه های طبیعی کنترل دیابت مصرف غذا های سالم مانند سبزیجات، میوه، گوشت ماهی، مرغ و پرهیز از مصرف زیاد گوشت قرمز و کربوهیدرات ها می باشد.

دلایل اصلی اوتیسم

 

یکی از مقوله هایی که در مورد ابتلای جنین به اختلال اتیسم می باشد افزایش سن مادر بالای ۳۵ سال است، چرا که بدن به طور طبیعی با افزایش سن آهن از دست می دهد و حتی با استفاده مکمل ها نیز این امر جبران نمی شود.

خود افزایش سن مادر نیز به عنوان یکی از علت های موثر بر ابتلای جنین به اختلال طیف اوتیسم می باشد.

 

دلایل اصلی اوتیسم

 

در کنار تمام عوامل بالا پژوهشگران نگاه ویژه ای به جفت در دوران بارداری در کنار جنین دارند. همانطور که می دانیم جفت رابط بین خون مادر و جنین است، که باعث می شود خون دارای اکسیژن و مواد مغذی را از هم جدا کرده و به جنین برساند.

به طور طبیعی جفت ها در رحم از دو چین کمتر برخوردار هستند ، اما طی تحقیقات اخیر دانشمندان متوجه شدند در هر تولد پرخطر ۸ برابر جفت جنین از چین های بیشتری از چهار تا تشکیل شده اند، که ۷۴% این نوزادان به اختلال طیف اتیسم مبتلا هستند.

پیدایش اختلال طیف اوتیسم علاوه بر ژنتیک که عامل اصلی بروز نوزاد اتیستیک می باشد. می تواند به دلایلی چون، خون ریزی مادر در دوران بارداری، سن بالای ۴۵ سال پدر، عفونت های ویروسی و تا حدودی به آلودگی هوا اشاره کرد.

با توجه به اینکه اختلال طیف اتیسم یکی از اختلالات شایع و بدون درمان در عصر حاضر است، کودک اتیستیک در پاره ایی از موارد نه تنها مشکلات اجتماعی و ارتباطی دچار مشکل می شود، بلکه گاهی دارای عقب ماندگی جسمی و ذهنی، مشکل در یادگیری، گفتار، ضعف بینایی، شنوایی و نیز از دیگر مسائل اوتیسم باشد.

پژوهشها بیان کننده این امر است که، ارتباط سلول عصبی در مغز کودکان عادی متفاوت است و همین امر در برخی از مادران باعث ناتوانی آن ها در زندگی روزمره خواهد شد.

اما آنچه که مشخص است این می باشد که، هرچه تشخیص سریع تر و شناسایی از بدو تولد باشد، بهتر می توان به کودک کمک کرد تا زندگی بهتری در اجتماع داشته باشد.

نویسنده : دکتر نیره سادات عبدالهی مقدمروانشاس بالینی

۵ ۳ votes
امتیاز به این محصول
۱۳۹۹/۳/۱۹ ۱۱:۳۵:۱۵

درباره نویسنده:

4 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
منا
2 ماه قبل
امتیاز به این محصول :
     

سلام خانم دکتر عبدالهی مقدم عزیز مرسی از مطلب خوبتون
سوالی دارم که فقر اهن چقدر در دلایل اتیسم شدن جنین تاثیر داره؟؟
اخه هم خودم فقر اهن دارم هم خواهرم
ممنونم ازتون
 

سارا محمد بیگی
3 ماه قبل
امتیاز به این محصول :
     

سلام و حالتون خوبه
ببخشید دیابت چقدر تاثیر داره؟
دیابت من کم هست یعنی دیبات شدید ندارم اما کمی-حالا این دیابت چقدر جزوه دلایل اتیسم شدن جنین هست؟

مینا کریم
3 ماه قبل
امتیاز به این محصول :
     

سلام و تشکر ازتون یک سوالی دارم
 
آیا دعوا ها و مشاجرات ‍‍‍‍بدر و مادر در دوران بارداری میتونه یکی ازدلایل اتیسم شدن جنین باشه؟
لطفا زودتر جواب بدید نگرانم خیلی

به راحتی با انجمن اتیسم تماس بگیرید

شماره های تماس انجمن اتیسم

۰۲۱-۲۸۴۲۸۸۹۷

با مشاوران انجمن اتیسم هر لحظه چت کنید

چت انلاین

از داخل وب سایت

و یا واتس اپ با شماره :۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷

ارتباط مستقیم با مدیریت انجمن اتیسم

شماره تماس انجمن اتیسم

۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷

۵ ۳ votes
امتیاز به این محصول