ویروس کرونا

 

کودکان اگر در یک محیط، برای مدتی بمانند دچار تنش و رفتار هایی می شوند که از حدود والدین خارج می شوند. بی قراری، عدم توجه و ناسازگاری …

حال اگر این کودک دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) نیز باشد، که در برخی موارد دارای درک ادراکی و شناخت پائینی هستند، شرایط هم برای والدین و هم برای کودک بسیار دردناک تر و غیرقابل تحمل تر خواهد شد.
 

امروزه با شیوع ویروس کرونا ( COVID 19 )، بهتر است در خانه بمانیم.
 

برخی از افراد دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) بعلت آن که دامنه آلرژی متابولیکی بالایی دارند و از سیستم ایمنی ضعیفی نسبت به افراد سالم برخوردار هستند، بهتر است تا جای امکان در منزل بمانند. اما برای تسهیل و بالا بردن شادابی محیط خانواده فعالیت هایی پیشنهاد داده می شود که بتوانید آن را در منزل با فرد دارای اختلال اتیسم ( اوتیسم ) انجام دهید.

بهتر است که این فعالیت ها به صورت گروهی انجام شود تا فشار بر روی یک والد نباشد و اگر امکان فعالیت به صورت گروهی نباشد، حتما به صورت جایگزین فعالیت کنید. چرا که مراقب و یا والدی که از فرزند دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) نگهداری می کند، از این که با کودک فعالیت نماید خسته خواهد شد و تاثیر و روند فعالیت نشاط آور پایین می آید.

اوتیسم در شبکه های مجازی

ما را لطفا در اینستاگرام دنیال کنید

فعالیت و سرگرمی در خانه جهت مقابله با :

بیماری کرونا

 

بهترین فعالیت و سرگرمی های این روز ها بهتر است متحرک و خلاق باشد و تا جای ممکن به بالا بردن احساس، درک و یکپارچگی فرد دارای اختلال طیف اتیسم کمک نماید.

  • ساخت کمپ خانگی

در خانه خود کمپ خانگی و محدود بسازید، با هر متراژ و هر امکاناتی که است ماندن در آن فضا به مدت طولانی شرایط را دشوار می کند. پس دست بکار شوید و به آشپزخانه بروید. یک فلاسک آب داغ ( چای یا هر نوشیدنی دیگری که با ذائقه شما جور است. ) و یک ساندویچ ( فرقی ندارد حتی اگر نان و پنیر باشد. البته باید با ذائقه ی فرد دارای اختلال طیف اتیسم نیز سازگار باشد. ) بردارید.

در قسمتی از خانه چادر بزنید. ( از خلاقیت و وسایلی که در اختیار دارید استفاده نمایید و با کمترین بهترین را بسازید. ) به همراه کودک دارای اختلال طیف اتیسم خود در چادر مستقر شوید. این بازی سفر و رعایت بهداشت در سفر، حس همکاری و تعامل را به کودک دارای اختلال طیف اتیسم آموزش می دهد و در ذهن او ایجاد تنوع کرده و از بهانه گیری او در خانه می کاهد.

ویروس کرونا
  • باغبانی و کاشت گیاهان در خانه

در منزلمان چه باغچه داشته باشیم و یا نداشته باشیم، با یک مشت خاک، یک عدد دستمال کاغذی و یک ظرف یکبار مصرف می توانیم، باغبانی نماییم.

از دانه های مختلف استفاده کنید. مانند : لوبیا، عدس، ماش و اگر تمایل دارید که زودتر به نتیجه برسید، از گیاهانی مانند سبزی شاهی و خرفه استفاده کنید. بهتر است که برای نتیجه گرفتن از هر وسیله یکی برای خود و یکی برای کودک تهیه شود. این کار را کودک با انتخاب های خودش انجام دهد و نکات بهداشتی و ایمنی نیز رعایت شود.

تذکر : این فعالیت برای کودکانی که دارای اختلال پیکا ( هرزه خواری ) هستند پیشنهاد نمی شود.

افراد دارای اختلال طیف اتیسم الگو برداری بسیار عالی دارند، از این رو بهترین شیوه برای آن ها می تواند روش الگو برداری باشد.

ویروس کرونا
  • بازی ویروس کرونا، ماسک و دستکش
ویروس کرونا

برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا بهترین روش برای کودکان دارای اختلال طیف اتیسم آموزش با بازی می باشد. در این روش تمامی اعضا خانواده یک دست کش و یک ماسک در اختیار خواهند گرفت.

بر روی یک ماسک و یک کاغذ، تصویری از ویروس کرونا کشیده شود و به تعداد اعضای خانواده بر روی کاغذ عدد درج شود. کاغذ ها را تا نموده و آن ها را در مقابل همه اعضا خانواده بریزید.

به نوبت هر کدام از اعضا کاغذی را بردارد. فردی که کاغذ ویروس کرونا را بر حسب اتفاق بر می دارد باید ماسک ویروس کرونا را به صورت بزند و بقیه هم باید در کم ترین زمان ماسک خود را زده و دستکششان را بپوشند. هر کس دیر تر آماده شود، بازی را باخته است و این چرخه ادامه خواهد یافت.

تذکر : سعی کنید در این بازی کودکتان را همراهی نمایید، تا بتواند به سرعت عمل مطلوب نزدیک شده و از بازی خسته نشود.

  • نقاشی ویروس کرونا

بر روی قسمتی از دیوار اتاق به ارتفاع قد کودکتان کیسه زباله سیاه بچسبانید. برای این که کف خانه نیز کثیف نشود آن را نیز با کیسه بپوشانید. از رنگ های انگشتی روشن استفاده کرده و بر روی کیسه ها با کودکتان شروع به نقاشی کشیدن کنید.

تذکر : باز هم یادآوری می کنیم کودکانی که دارای اختلال پیکا هستند از رنگ ها استفاده ننمایند.

لازم است بدانید به موجب این که نخواهید خانه خودتان را کثیف کنید، نباید از محیط حمام و یا دست شویی برای این فعالیت استفاده کنید. چرا که محیط مرطوب ماندگاری و اثر ویروس کرونا را بیشتر خواهد نمود. پس مراقبت بیشتری به خرج دهید و از این فعالیت در کنار فرزندتان لذت ببرید.

ویروس کرونا
  • چرخه ویروس کرونا

تمام خانواده در کنار هم نشسته و کسی با ماسکی که یکی از والدین تهیه کرده روبروی دیگر اعضا می نشیند. کسانی که نشسته اند دستهایشان را به هم زنجیر می کنند و به دور ویروس کرونا ( فردی که ماسک بر صورت را دارد ) می گردند. کسی که ماسک ویروس کرونا را به چهره اش زده دستش را دراز می کند و ضمن چرخیدن افراد یکی را می گیرد.

فرد منتخب باید سریع تک تک وسایل پیشگیری را از جاهایی که والدین کودک دارای اختلال طیف اتیسم قرارداده اند، بردارد ( ماسک، دستکش، دستمال کاغذی ، الکل ضد عفونی و مایع دستشویی ) و آن ها را در مقابل خود قرار دهد.

در حین یافتن ویروس کرونا به دنبال کودک دارای اختلال طیف اتیسم یا هر فرد دیگری در بازی منتخب شده است، بدود و به بازی هیجان دهد.

امیدوارم با این بازی های ساده و محدود به خانه جمعی شاد برای داشتن روز های قرنطینه و همچنین محافظت از خود و خانوادتان در برابر ویروس کرونا را داشته باشید.

اتیسم سخت است، با قرنطینه هم سخت تر خواهد شد.

اما والدین فرزندان اختلال طیف اتیسم خلاق تر از هر سختی می باشند. یادتان باشد بشر تا به امروز با سخت ترین و مهلک ترین بلا های ممکن مبارزه کرده است. پس با حفظ آرامش ذهنی و رعایت نکات

ضروری از خود و فرزندانتان محافظت کنید.

نویسنده : دکتر نیره سادات عبدالهی مقدم – روانشاس بالینی

۰ ۰ vote
امتیاز به این محصول
۱۳۹۹/۳/۲۶ ۷:۰۹:۲۳

درباره نویسنده:

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

به راحتی با انجمن اتیسم تماس بگیرید

شماره های تماس انجمن اتیسم

۰۲۱-۲۸۴۲۸۸۹۷

با مشاوران انجمن اتیسم هر لحظه چت کنید

چت انلاین

از داخل وب سایت

و یا واتس اپ با شماره :۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷

ارتباط مستقیم با مدیریت انجمن اتیسم

شماره تماس انجمن اتیسم

۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷

۰ ۰ vote
امتیاز به این محصول