پیشگیری از بیماری 

مشکلات قرنطینه افراد دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) در خانه جهت پیشگیری از کرونا ویروس

افراد دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) نیازمند به توانبخشی و آموزش مستمر بستِ به نوع طیفی که دارند می باشند. این آموزش ها مدت زمان مشخص ندارند اما باید طبق یک قانون مشخص انجام شوند. چرا که این کودکان باید در یک چهارچوب قانونمند، به افکار و ادراک خود جهت دهند.

کرونا ویروس تمامی دانش آموزان را مجبور به قرنطینه خانگی کرده است. برای پیشگیری و عدم ابتلا به کرونا ویروس در خانه ماندن و بیرون نیامدن بهترین گزینه می باشد. اما کودکی که دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) می باشد، قرنطینه بودن برای کرونا ویروس در منزل، بدون آموزش های مستمر و توانبخشی زیر نظر متخصص سبب پایین آمدن سطح دریافتی وی خواهد شد.

بی قرار شدن کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) در یک محیط ثابت و بدون تنوع باعث بالا رفتن تنش ها و بی قرارای آن ها جهت قرار گرفتن در خانه می شود.

لازم به ذکر است که برای نگهداری آن ها در منزل جهت قرنطینه کرونا ویروس نیازمند همکاری هر دو والد با یکدیگر می باشد.

در شرایط قرنطینه خانگی کرونا ویروس باید برنامه ریزی داشت تا از افت روند درمانی فرد دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) جلوگیری نمود.

در شرایط قرنطینه خانگی کرونا ویروس باید برنامه ریزی داشت، تا از افت روند درمانی فرد دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) جلوگیری نمود.

مشکلات ناشی از پایین آمدن سطح کیفیت آموزشی توانبخشی

 • کم شدن ارتقاع سطح توانمندی ( چرا که مهم ترین راه پیشرفت افراد دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) آموزش و توانبخشی مستمر است. )
 • بی قراری و افزایش برخورد های فیزیکی و آسیب به خود در محیط
 • خستگی والد به تنهایی و عدم کنترل امور تربیتی و خانگی
 • بهداشت ( با توجه به اینکه افراد دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) دارای اختلال وسواس و یا عدم رعایت بهداشت فردی می باشند، در کنترل کرونا ویروس نقش بسزایی را خواهند داشت. )

 

ویروس کرونا در خانواده های اتیسم

کرونا

 راهکار چیست ؟

 

در کنار تمام این سختی هایی که قرنطینه کرونا ویروس برای تمامی افراد به ویژه افراد دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) به همراه آورده است، می شود، با یک برنامه ریزی بدون استمداد از ارگان و سازمانی با حداقل امکانات، روز را به آرامش سپری نمود.

* ما را در اینستاگرام دنبال کنید *

 • حفظ آرامش

در ابتدای امر باید بدانیم که تصور فرزندان از دنیا به نگاه والدین بستگی دارد. با هر تصویری که در برداشت خود از کرونا ویروس در خانه باشد، کودک دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) آن را ضبط می کند.

اولین مورد رعایت کامل آرامش و خونسردی است. چرا که چشم ها اولین گواه ما بر عدم امنیت و قرار ما می باشد. درست است که فرزندان دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) به والدین نگاه نمی کنند اما تمام معنی نگاه ها، صدا ها و حرکات را می فهمند.

 • برنامه ی مدون و قابل اجرا

افراد دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) در صورت داشتن برنامه و زمانبندی سریع تر با شرایط سازگار می شوند.

با توجه به بحران قرنطینه خانگی در مقابل کرونا ویروس تردد در محیط های خارج از خانه از هر نوعی به جزء موارد ضروری باعث به هم ریختن هر نظمی در زندگی می شود. برای ارتباط مجدد با شرایط جدید نیازمند یک برنامه ریزی جدید، متناسب با شرایط قرنطینه کرونا ویروس می باشیم.

می توانیم از ارگان ها و سازمان های مربوط به معلولین و یا بهزیستی کمک بخواهیم. اما تمامی این اوامر نیازمند زمان و باعث پائین آمدن سطح آرامش روانی فرد به خصوص خانواده ی دارای فرزند اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) خواهد شد.

 • تسهیل کردن شرایط زندگی

معلولیت اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم )  خود جزء یکی از بغرنج ترین معلولیت ها به شمار می رود.

در زندگی روزمره و بدون کرونا ویروس هر دو والد یا یکی از والدین در بیرون از خانه مشغول به کار هستند و در اصل در روز های قرنطینه کرونا ویروس یکی از والدین مسئولیت رسیدگی به نگهداری و آموزش و توانبخشی فرزند را بر عهده دارد. در این شرایط با توجه به برنامه ریزی ثبت شده بین والدین باید هر دو والد با هم به مشارکت و رسیدگی امور برایند.

والدی که بیرون فعالیت می کند، تمام خرید های روزانه را بدون کم و کاست انجام دهد. والدی که با کودک دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) در منزل می ماند، زمان خود را صرف بازی و ایجاد محیطی امن برای کودک بپردازد.

درست است که توقف آموزش باعث پائین آمدن سطح توانمندی فرد اتیستیک می شود، اما والد مراقب باید بداند که این شرایط موقتی بوده و دائمی نیست. روز های قرنطینه خانگی کرونا ویروس باید به شادی و آرامش بگذرند. طبق جدول برنامه ریزی تمام نیاز های پنج روز آتی را تهیه کنید تا نیاز کمتری به حضور در بیرون از منزل داشته باشید.

ویروس کرونا را شکست میدهیم
 • پیاده روی و گردش کوتاه

همه ما می دانیم که در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد آلودگی وجود دارد. کرونا ویروس نیز از این قاعده خارج نیست و در مکان هایی که اجتماع افراد زیاد است احتمال ابتلا نیز بالا می باشد.

برای ایجاد کمی تنوع و همچنین از آنجایی که انسان نیاز به فضای باز هم دارد و با توجه به اینکه در ساعات اولیه روز به علت بالا بودن تردد جمعیت در شهر امکان پیاده روی نیست، اگر در خانه از فضای حیاط یا پشت بام بهره مند هستید از همین فضا برای قدم زدن استفاده کنید.

اما اگر چنین فضایی در اختیار شما نیست در هفته ۱ الی ۲ بار می توانید در ساعات پایانی و زمان خلوتی خیابان ها یک پیاده روی کوتاه در حد ۱۰ دقیقه داشته باشید. صد البته ماسک، دستکش و مایع ضد عفونی کننده را فراموش نکنید. این پیاده روی سبب می شود افکارتان برای انجام کار های روزمره آتی بازتر شود.

 • وفاداری و پایبندی به برنامه ریزی

برنامه ریزی یکی از موارد مهم زندگی با افراد دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) می باشد. اما اجرای دقیق آن ها یکی از اصول مهم به خصوص در شرایط بهداشت سلامتی و روان می باشد. یادمان باشد برای جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس و همچنین روند آموزشی و کنترل اختلال طیف اوتیسم ماندن در یک برنامه به ما کمک بیشتری می کند.

 • جابجایی برنامه

با توجه به این که مدت زمان قرنطینه کرونا ویروس مشخص نیست و امکان خستگی والدین که با فرزند دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) در حال آموزش می باشد، وجود دارد، بهتر است در زمان های مشخصی جای والدین با هم تغییر کند.

والدی که در بیرون کار می کند برای یک روز در هفته یا ساعاتی زودتر از روز های قبل به خانه بیاید تا والد مراقب به استراحت و رسیدگی شخصی به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازد. این امر باعث شادابی مضاعف برای انجام فعالیت های روزانه طبق روال عادی می شود.

کرونا ویروس 3 و اتیسم

نکته مهم کودکان، چه کودکان عادی و چه کودکان اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) بسیار کنجکاو هستند و ما باید به کنجکاوی آن ها پاسخ دهیم. والدین کودک دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) باید با کودک خود با آرامش صحبت کنند و شرایط را از او پنهان نکنند.

تمامی کودکان به خصوص کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم ( اتیسم ) برای داشتن آرامش نیازمند والدین هستند.

باید آرامش را حفظ کرد آن هم با رعایت چند نکته :

 • استفاده از واژه های مطمئن و پرقدرت در بیان شرایط کرونا ویروس که نشان دهنده توانمندی ما در گذراندان بحران می باشد.
 • می توان شرایط کرونا ویروس را با قصه، سفر و یا نمایش شرح داد.
 • از او بخواهید که احساسش را برایتان بر حسب توانمندی که دارد بیان و یا مصور کند. شما هم همانند او عمل کنید.

در پایان مهم ترین مطلبی که در شرایط ویژه و بحرانی باید بدانیم این است که، روزهای بد می گذرند هرچند به کندی و این ما هستیم که باید با قدرت و ایمان به توانمان به بهترین نحو از این روزها عبور کنیم و این ذهن ماست که جسم ما را می سازد.

روزهای آینده و روزهای آتی را در پایان هر روز مصور کنید که بدانید این روز های کرونا ویروس می گذرد.

نویسنده : دکتر نیره سادات عبدالهی مقدمروانشاس بالینی

۱۳۹۹/۳/۱۳ ۱۲:۴۹:۰۱

درباره نویسنده:

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

به راحتی با انجمن اتیسم تماس بگیرید

شماره های تماس انجمن اتیسم

۰۲۱-۲۸۴۲۸۸۹۷

با مشاوران انجمن اتیسم هر لحظه چت کنید

چت انلاین

از داخل وب سایت

و یا واتس اپ با شماره :۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷

ارتباط مستقیم با مدیریت انجمن اتیسم

شماره تماس انجمن اتیسم

۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷