DSM5

 

اگر در زمینه اختلالات روانی و اختلال طیف اتیسم حتی چند جستجو کوچک هم کرده باشید، حداقل برای یکبار به کلمه DSM5 برخورد کرده اید.

پنجمین نسخه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی که محصول مشترک تحقیقات و برنامه ریزی انجمن روانپزشکی آمریکا ( APA ) و موسسه ملی سلامت روان ( NIMH ) مرجعی جامع و کامل برای متخصصین روانپزشکی و روانشناسی است.

این مرجع ( DSM ) از سال ۱۹۵۵ تا کنون در حال بروز شدن توسط محققین و پژوهشگرانی است که، مقالات علمی خود را از طریق این موسسه و انجمن در اختیار قرار می دهند و هر سال تغییرات جدیدی در این کتاب اعمال می شود.

به علت گستردگی که در اختلالات روانی وجود دارد ۶ گروه تخصصی برای این مرجع شکل گرفته است که، مسائل مختلف را در ارتباط با علوم اعصاب، تشخیص ها، ارتباط شخصیت با اختلال، ژنتیک و حتی ارتباط میان فرهنگی را در بر می گیرد.

 

 

DSM5 مخفف چیست ؟

 

حرف D برای همه ما یادآور کلمه عیب یابی و تشخیص Diagnostic، حرف S نیز یادآور کلمه آمار ها و ارقام Statistical، حرف M نیز معرف کلمه راهنمایی Manual و در نهایت DSM مخفف عبارت DIAGNOSTIC STATISTICAL MANUAL of Mental Disorders می باشد.

اوتیسم در کودکان

 

طبقه بندی DSM5

 

در نسخه های انتشار یافته از DSM اولین بار در سال ۱۹۸۰ در نسخه سوم این مرجع به اوتیسم کودکی در کنار اختلال شیزوفرنی اشاره شده است. از این تاریخ تا کنون پژوهش ها و تحقیقات فراوانی در این خصوص انجام شده و نواقص و اشکالاتی که در تشخیص این اختلال وجود داشته رفع شده و این روند نیز با تحقیقات و بررسی ها در شناسایی اختلال طیف اتیسم ادامه دارد، تا به یافته های دقیق تری در مورد این اختلال برسند.

هرچه این تحقیقات کامل تر شود و تشخیص اوتیسم به صورت صحیح انجام شود روند درمانی و کنترلی در این افراد نیز با روندی سریع تر انجام می شود.

اختلال طیف اتیسم را با توجه به طبقه بندی DSM5 می توان به سه سطح تقسیم کرد :

 • سطح ۱ طبقه بندی DSM5 :

طیف اوتیسم خفیف، کودک اتیستیک در این سطح مهارت های ارتباطی و اجتماعی را با دیگران دارد، اما در بسیار موارد کوچکی دچار مشکل هستند و میزان وابستگی آن ها به والد یا مراقب کم تر می باشد و نیاز به مشوق و حامی دارد.

فرد دارای اختلال طیف اتیسم می تواند، برای خود دوست پیدا کند و یا بازی مورد علاقه خود را داشته باشد، اما در تشخیص شوخی ها دچار اختلال می شوند.

نشانه های اختلال طیف اوتیسم سطح DSM5 1 :

 1. شروع کننده رابطه یا گفتگوی خوبی هستند اما ادامه دهنده مکالمه نمی شوند.
 2. علاقه به برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی ندارند.
 3. مشکلاتی در سازگاری با شرایط جدید، رفتار و یا محیط جدید را دارند.

سندروم آسپرگر

 

آنچه که از گذشته تا کنون تغییر کرده است، این می باشد که، به اختلال طیف اتیسم با عملکرد بالا ( HFA ) گفته می شود. این مساله مرجع علمی ندارد و امروزه دیگر به کار نمی رود و یا اصطلاحی به نام سندروم آسپرگر است.

این واژه نیز در بین متخصصان این امر زیاد رایج نیست. اصطلاح سندروم آسپرگر در نسخه جدید DSM5 در کنار اختلال رِت و اختلال تجزیه کودکی از این مرجع حذف شده است. افراد قرار گرفته در این سطح با کار درمانی ( Occupational Therapy ) و بازی درمانی ( Play Therapy ) می توانند، به پیشرفت اجتماعی و مهارتی دست پیدا کنند.

سطح ۲ طبقه بندی DSM5 :

 

طیف اوتیسم متوسط ، افراد اتیستیک در این سطح نیاز به پشتیبان قابل ملاحظه ای دارند. چرا که این افراد در مهارت های کلامی و غیر کلامی و یا در فعالیت های روزانه بدون حمایت دچار اختلال می شوند.

نشانه های اختلال طیف اتیسم سطح DSM5 2 :

 1. پافشاری بر ثبات رفتاری و موقعیت و عدم خواستار تغییر
 2. نداشتن توانایی ارتباط کلامی و غیر کلامی
 3. بالا بودن مشکلات رفتاری به طوری که برای همگان مشهود است.
 4. تمایلات خاص و محدود
 5. عدم یکپارچگی در اوتیسم

افراد اتیستیک سطح ۲ یا متوسط نیاز به حمایت و پشتیبانی بیشتری دارند، چرا که آن ها دچار عدم یک پارچگی حسی می باشند.

افراد قرار گرفته در این سطح با موزیک درمانی ( Music Therapy ) و هنر درمانی ( Art Therapy ) می توانند، پیشرفت اجتماعی، مهارتی و کنترل یکپارچگی دست پیدا کنند.

سطح ۳ طبقه بندی DSM5 :

 

طیف اتیسم شدید، در این سطح کودکان نیازمند به مراقبت و حمایت در تمام امور روزمره را دارند. در این طیف حرکت های تکراری و کلیشه ایی بسیاری دیده می شود. تمام ضعف ها در اختلال طیف اتیسم متوسط با شدت بیشتری در این سطح دیده می شود و فرد نیاز به حمایت های بیشتری دارد.

نشانه های اختلال طیف اتیسم سطح DSM5 3 :

 1. اصلا کلام ندارند و یا مهارت کلامی بسیار کمی به صورت مشهود دارند، به طوری که از تک کلمه ها به جای جمله استفاده می کنند ( از کلمات بی ارتباط با کاربرد در آن لحظه استفاده می کنند )
 2. واکنش های غیرقابل کنترل یا بهم ریختگی شدیدی در مواقع تغییر شرایط و یا پیرامون خود دارند.
 3. افراد قرار گرفته در این سطح تقریبا نیاز به گذراندن تمامی دوره های درمانی به صورت مختصر و مجزا دارند تا بتوانند، به قدرت کلام، یکپارچگی حسی، بهم ریختگی، ارتباطات خانوادگی و اجتماعی و … دست پیدا کنند.

مرجع DSM تنها یک مرجع تشخیص اختلالات روانی است و در ارتباط با تشخیص اختلال طیف اوتیسم نیز تا کنون کمک زیادی به روانشناسان و روانپزشکان کرده است.

استفاده از این مرجع تشخیص نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد. آنچه مسلم است اختلال طیف اتیسم نشانه های زیادی دارد و روش های درمانی این اختلال به تعداد افراد داری اختلال طیف اتیسم است.

عمر شناسایی اختلال طیف اتیسم به ۷۰ سال هم نمیرسد، اما خوشبختانه شیوه ها و روند های کنترل در افراد اتیستیک در حال پیشرفت است.

نه تنها مرجع DSM بلکه تمام روانشناسان و پزشکانی که در حال تحقیق براین اختلال هستند سعی دارند تا به راه حل علمی برای درمان قطعی این اختلال دست پیدا کنند. امیدواریم آن روز نزدیک باشد.

نویسنده : دکتر نیره سادات عبدالهی مقدمروانشاس بالینی

۱۳۹۹/۳/۶ ۱۴:۴۴:۴۶

درباره نویسنده:

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

به راحتی با انجمن اتیسم تماس بگیرید

شماره های تماس انجمن اتیسم

۰۲۱-۲۸۴۲۸۸۹۷

با مشاوران انجمن اتیسم هر لحظه چت کنید

چت انلاین

از داخل وب سایت

و یا واتس اپ با شماره :۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷

ارتباط مستقیم با مدیریت انجمن اتیسم

شماره تماس انجمن اتیسم

۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷