شنوایی سنجی

 

شنوایی سنجی

 

شنوایی سنجی یا اُدیو متری ( Audiometry ) به معنی اندازه گیری میزان شنوایی با استفاده از دستگاه شنوایی سنجی می باشد که، ماحصل آن به شکل شنوایی نگاره یا اُدیوگرام ( Audiogram ) ثبت می گردد.

این روش امکان تشخیص، نوع، شکل، میزان، یکطرفه و یا دوطرفه بودن و قرینگی شنوایی است. ولی دلیل کم شنوایی و یا ناشنوایی را مشخص نمی کند.

مشکلات شنوایی اغلب با بالا رفتن سن ایجاد می شوند. تقریبا ۲۵ درصد از افراد بالای ۵۰ پنجاه سال با مشکلات شنوایی به صورت کم شنوایی و از بین رفتن شنیدار مواجه هستند.

 

 

تست شنوایی سنجی

 

در واقع تست شنوایی سنجی یکسری روش می باشد که عملکرد دریافت صدا بوسیله گوش را مورد بررسی قرار می دهد. در این روش اُدیوگرام شدت و تن صدای دریافتی توسط فرد مورد آزمایش را بررسی کرده تا اختلالات تعادلی و دیگر مشکلاتی که مربوط به گوش داخلی است را شناسایی کند.  این آزمایش باید توسط متخصص این امر صورت گیرد.

روش شنوایی سنجی

 

روش های متفاوتی برای تست اُدیومتری انجام می گیرد. یکی از مهمترین این روش ها، IPTA است.

یک نفر متخصص به همراه دستیار خود پشت دستگاه اُدیومتر نشسته و بیمار در اتاقی که از لحاظ آکوستیک مناسب سازی شده است، قرار می گیرد و از طریق هدفون صدا های آرام را می شنود. در این آزمایش صدا های بوق می آید و گاهی متخصص آزمایش های گفتاری انجام می دهد، تا میزان دریافت های شنیداری گوش فرد مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

انواع تست شنوایی سنجی

  1. تست ABR
  2. تست اکوستیک OAE
  3. تست کورتیکال شنوایی

 

شنوایی سنجی

 

یکپارچگی حسی در اوتیسم

 

آنچه که برای تمامی والدین به هنگام شناسایی اختلال فرزند خود مهم قلمداد می کند، صحت سلامتی در صورت تست شنوایی سنجی می باشد. چرا که افراد دارای اخلال طیف اتیسم به صداها واکنش نشان نمی دهند و یا بیش از حد واکنش شان می دهند که به آن یکپارچگی شنیداری می گویند.

دیده شده است که کودکان اتیستیک، هنگام قرار گرفتن در معرض صدا های بلند یا آزار دهنده واکنش های غیر عادی انجام می دهند و یا سعی می کنند از آن محیط دور شوند و این بسیار برای خانواده های فرزند دارای اختلال طیف اتیسم دشوار است.

چگونه مشکلات حسی کودک اتیستیک را با استفاده از درمان یکپارچگی حسی انجام دهیم. طبق تحقیقات انجام شده توسط متخصصان و پژوهشگران و شواهد خانواده ها افراد دارای اختلال طیف اتیسم در بسیاری از موارد درک و تجربه متفاوتی از حواس پنج گانه خود دارند.

تعداد کثیری از متخصصان بر این باورند که درک متفاوت حسی به محرک ها در افراد اتیستیک علت اصلی سردرگمی، انزوای اجتماعی و مشکلات تعاملی ارتباطی و شناختی را به همراه می آورد، که مشکلات حسی شنیداری از مهم ترین این عوامل به حساب می آید.

مشکلات شنیداری افراد دارای اختلال طیف اتیسم

 

بسیاری از افراد دارای اختلال طیف اتیسم، کمی یا بیشتر به شنوایی مبتلا هستند. این مشکل اختلال شنیداری افراد اتیستیک را از تمرکز بر روی مسائل پیش رو ناتوان می کند.

البته این به این معنی نیست که او صدا ها را واضح نمی شنود، بلکه او قدرت شنوایی بالایی نیز دارد که حتی صدا ها با فرکانس پایین را نیز می شنود.

شنوایی سنجی

در این افراد مشکل شنیداری در یک کلمه یا دو کلمه ایجاد مشکل نمی کند، بلکه در یک جمله ساده کلمات با صدا های مزاحم ادغام شده و معنی کاملی را به کودک دارای اختلال طیف اتیسم نمی دهد. به این دسته از افراد دارای اختلال شنیداری hyperactive یا آستانه شنیداری بالا می گویند.

مشکل اصلی در پردازش شنیداری در افراد دارای اختلال طیف اتیسم هنوز به درستی مشخص نشده است، اما آنچه مسلم است، اگر کسی تحت درمان و بررسی قرار بگیرد قابل کنترل است.

مشکلات پردازش شنیداری در افراد اتیستیک بر سایر مشخصات رفتاری فرد مانند اضطراب، سردرگمی، قرار گیری در موقعیت اجتماعی، بی توجهی و در مفهوم جملات تاثیر مستقیم دارد. اثر گذارترین مشکل در پردازش شنیداری این است که، دستور پذیری افراد اتیستیک را دچار اختلال می کند.

چرا این اتفاق عدم یکپارچگی حسی را در فرد دارای اختلال اتیسم رقم می زند ؟

منطقه هیپوکامپ در مغز مسئول ورودی های حسی و نیز یادگیری حافظه می باشد. اطلاعات ورودی از حواس مختلف وارد هیپوکامپ شده و پس از پردازش در آنجا به مناطق مختلف کورتکس مغز می روند تا در حافظه بلند مدت ذخیره شوند که، این امر در افراد دارای اختلال طیف اتیسم به درستی پس از پردازش در هیپوکامپ وارد حافظه بلند مدت نمی شود.

بهترین روش درمانی که برای کنترل افراد دارای اختلال طیف اتیسم و تمامی کسانی که عدم یکپارچگی شنیداری دارند، روش صوت درمانی یا ( AIT ) می باشد. البته ناگفته نماند که باید قبل از درمان بدانیم که فرد دارای اختلال طیف اتیسم یادگیرنده شنیداری است یا دیداری.

 

 

روش صوت درمانی

 

یادگیرنده شنیداری یعنی آن دسته از افراد هستند که با شنیدن و فرمان شنیداری آموزش می پذیرند. اما برخلاف یادگیرنده های شنیداری افراد اتیستیک یادگیرنده دیداری هستند. یعنی با دیدن هر آنچه که به صورت عملی رخ دهد آموزش می پذیرند.

روش صوت درمانی برای افراد داری اختلال طیف اتیسم که آموزش دیداری دارند موثر واقع نمی شود و از آنجا که اکثر نشانه های اختلال پردازش شنیداری در حوزه ارتباط زبان ظاهر می شوند، بنابراین حضور آسیب شناس گفتار و زبان در درمان این دسته از افراد اتیستیک بسیار اهمیت دارد و همزمان از درمان مکمل صوت درمانی استفاده می شود.

روش درمان صوت درمانی ( AIT ) روش درمانی مکمل است، برای اختلالات یکپارچگی شنیداری، افراد داری اختلال طیف اتیسم، افسردگی، دیس لیکسیا و … هرچند در این روش همانند دیگر روش های درمانی ایراداتی وارد است، اما از صد درصد مراجعه کننده تا ۷۵% بهبودی نسبی پیدا کرده اند.

در این روش از طریق هدفون آستانه شنوایی را با کنترل و مهار کردن صدا های مزاحم بوسیله پخش موسقی بالا می برند. همین امر باعث بالا رفتن قدرت آموزش پذیری و بالا رفتن توانمندی در سخن گفتن افراد دارای اختلال اتیسم نیز می شود.

مدت درمان ۱۰ روز، روزی ۲ بار به مدت نیم ساعت، برای آموزش می باشد. تاثیر روش صوت درمانی در تعاملات اجتماعی افراد دارای اختلال طیف اتیسم نیز مشهود است.

تذکر : در بعضی از موارد مشاهده شده است که فرد دارای اختلال طیف اتیسم به اشتباه ناشنوا تشخیص گرفته می شوند. این امر موجب شده تا مداخله در درمان فرد اتیستیک دیرتر از زمان طلایی ( ۳ تا ۵ سال ) صورت گیرد و روند کنترل و آموزش به کندی انجام شود. پس بیش از هر زمانی در صورت مشاهده رفتار غیر متعارف در فرزندتان حتما با چند متخصص نیز مشورت انجام دهید.

موسسه خیریه طیف مهر مانی با در اختیار داشتن متخصصین مجرب به صورت حضوری و غیر حضوری ( آنلاین و فضای مجازی ) تجربیات خود را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

نویسنده : دکتر نیره سادات عبدالهی مقدمروانشاس بالینی

۵ ۲ votes
امتیاز به این محصول
۱۳۹۹/۲/۲۸ ۱۱:۱۲:۰۳

درباره نویسنده:

3 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
زهره
3 ماه قبل
امتیاز به این محصول :
     

سلام و ممنون ازتون بابت این مقاله خوبتون در رابطه با شنوایی سجی-اما یک سوال یعنی با تست های شنوایی میشه اتیسم را تشخیص داد؟یا منیشه درمان کرد؟

Mani
3 ماه قبل
امتیاز به این محصول :
     

سلام مقاله بسیار مفید و جامع بود.من کلی اطلاعات کسب کردم.ممنونم از شما خانم دکتر

به راحتی با انجمن اتیسم تماس بگیرید

شماره های تماس انجمن اتیسم

۰۲۱-۲۸۴۲۸۸۹۷

با مشاوران انجمن اتیسم هر لحظه چت کنید

چت انلاین

از داخل وب سایت

و یا واتس اپ با شماره :۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷

ارتباط مستقیم با مدیریت انجمن اتیسم

شماره تماس انجمن اتیسم

۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷

۵ ۲ votes
امتیاز به این محصول