وجود یک فرزند دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) در هر خانواده ایی زندگی را به سمت بحران می برد. حال اگر خانواده دارای فرزند اتیسم وارد بحران جمعی شده باشد. چه باید کرد؟

در زندگی روزمره و به خصوص در دنیای کنونی، پیش آمد ها، اتفاقات ناگوار و غیرقابل پیش بینی اتفاق می افتد. بیماری های واگیر دار، ویروس ها و غیره که امروزه تمام خانواده ها و به خصوص خانواده های دارای فرزند با شرایط ویژه را درگیر کرده است.

 

لطفا ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

شرایط بحرانی و رعایت بهداشت

 

آنچه مهم است، باید برای  گذر از بحران کووید ۱۹ با هم تجربه ایی شیرین را به یادگار بگذاریم.

با توجه به اینکه رعایت بهداشت برای فرزندان دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) یکی از نیاز های مبرم و لازم الاجرا می باشد، همه می دانیم افراد دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) دارای حساسیت ها و آلرژی نسبت به مواد غذایی، دارویی و بهداشتی هستند. به همین دلیل خانواده های این فرزندان نمی توانند آنطور که لازم است به نظافت دائم آن ها رسیدگی کنند.

 

 

کووید۱۹

 

نظافت دائم دست ها با ضد عفونی کننده پایه الکل یکی از نیاز های لازم جهت از بین بردن کووید ۱۹ می باشد. با توجه به آنکه افراد دارای اختلال طیف اتیسم ( اتیسم ) دارای حساسیت های پوستی مانند خشکی و یا اگزما می باشند، شستن دائم آن ها با آب و صابون نیز برای جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ برای پوست دست کودکان دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) ضرر دارد.

محیط خانه اگرچه برای مدتی نا معلوم بسیار دشوار خواهد بود اما اولین پیشگیری از کووید ۱۹ را برای افراد دارای اختلال طیف اتیسم به همراه دارد.

.

کووید 19

ماندن در خانه

 

ماندن در خانه برای طولانی مدت و انجام ندادن فعالیت های روزمره باعث از بین رفتن آرامش و روان حتی برای افراد سالم می شود چه برسد به خانواده هایی که دارای فرزند اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) در خانه هستند.

بهترین کمکی که در این موقعیت می توانیم به خود و فرزند اتیستیک خود بکنبیم این است که آموزش هایی را که امکان انجام دادنشان در منزل است، در هنگام کار های روزمره به او تکرار کنیم.

درست است که شرایط آموزش توانبخشی به افراد دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) در منزل با محیط آموزشی متفاوت است، اما باید بدانیم که از هر آنچه در منزل داریم، به بهترین نحو برای آموزش استفاده کنیم و در همین منزل و در کنار والدین فرزند دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) آمادگی لازم برای حضور در مراکز تخصصی آموزشی را پیدا نماییم.

کووید ۱۹ ۲ % کشندگی دارد، اما زمانی که فکر و تمرکز انسان قوی نباشد، ۹۸ % درصد قدرت زنده ماندن در برابر کووید ۱۹ مغلوب می ماند.

.

کووید 19

مقابله روانی

 

وقتی اعصاب و روان مورد هجوم افکار منفی قرار بگیرد، سیستم ایمنی بدن پایین می آید. که اصلی ترین و مهمترین عامل مقاومت در برابر کووید ۱۹ می باشد.

در حال حاضر پیگیری اخبار مربوط به شیوع کووید ۱۹ باعث شده، نوعی وسواس در عموم مردم ایجاد شود. ترس از ابتلا از لحاظ روانی انسان را دچار ضعف می کند و این مسئله درون خانواده به واسطه بحث های پیش آمده در رابطه با همین مورد، نشر پیدا می کند.

صد البته احتیاط و رعایت مسائل بهداشتی الزامی می باشد ولی در کنار رعایت صد در صدی این مسائل سعی داشته باشید که از لحاظ روحی و روانی خود و خانواده را آماده کنید. راه کار های خلاقانه را درون خود پیدا کرده و آن را به اعضا خانواده یاد دهید.

یادتان باشد افراد دارای اختلال اتیسم ( اوتیسم ) از این قاعده مستثنی نیستند و آن ها نیز باید به مراتب از لحاظ روانی تقویت شوند.

کووید 19

تغذیه مناسب اتیسم در مقابل کووید ۱۹

 

فرزندان دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) به علت آن که واکنش های غذایی متفاوتی دارند، شاید نتوانند هر مکمل دارویی و یا غذای مقوی را که لازمه بالا بردن سیستم ایمنی بدن است را بپذیرند.

پس یکی از راه های استفاده هر روزه از غذا های گرم و تازه پخته شده متناسب با ذائقه فرزند اتیستیک برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن در مقابل کووید ۱۹ می باشد. در این بین بهره بردن از تمامی مکمل های دارویی زیر نظر پزشک متخصص برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن کودک اتیستیک کاملا موثر می باشد.

اگر چه بسیاری از انواع دارو ها و قرص ها، چه قرص های فشرده و چه قرص های کپسول، حساسیت رفلاکس دارند، والدین فرزند اتیسم می توانند قرص ها را درون غذا و یا آبمیوه ریخته و به فرزند خود بخورانند.

به طور کلی افراد دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) باید در خوردن انواع تنقلات، غلات و انواع دانه های خوراکی بسیار دقیق باشند. از خوردن غذا های آماده کنسروی تا حد امکان برای افراد دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) باید پرهیز کرد.

خوردن هر میان وعده بدون ارزش غذایی مانند چیبس، پفک، کیک های بسته بندی به علت آن که کودک اتیسم با خوردن آن ها حجم معده خود  را پر می کند، دیگر نمی تواند از غذای سالم خانگی بهره برد و باید تا حد امکان پرهیز شود.

آنچه کووید ۱۹ را از بین می برد، بدن سالم است که به دنبال آن سیستم ایمنی قوی می باشد.

اتیسم، کووید ۱۹ و بهداشت شخصی

 

درطول روز نیازی نیست که دائم دستان کودک خود را بشوییم. اگر در این روز های کووید ۱۹ به تعداد دفعات زیادی از منزل خارج نمی شویم و اعضا خانواده نیز از خانه خارج نمی شوند، نیازی به استفاده دائم از الکل نمی باشد.

در صورتی که فعالیت هایی انجام می دهیم که به واسطه آن دستان ما آلوده می شوند، حتما ۲۰ ثانیه با صابون گلیسیرین آن ها را بشوییم. صابون گیلیسیرین دارای خاصیت ضد آلرژی است و باعث می شود پوست کمتر تحریک شود. بالا بودن حرارت آب به حدی که قابل تحمل باشد نیز ضروری است. استحمام برای فرزند دارای اتیسم دو بار در هفته نیز کفایت می کند.

هنگامی که فردی از خارج به خانه باز می گردد لباسهایش توسط سشوار یا بخاری حرارت ببیند تا کووید ۱۹ از بین برود. هر چند که ویروس روی بافت های پارچه ایی دوامی ندارد اما در حال حاضر احتیاط شرط اول محافظت از کرونا است.

 

 

اتیسم، اختلال پیکا و کووید ۱۹

 

یکی از بزرگترین پیشگیری های دشوار در مقابل کووید ۱۹ نگهداری از کودکان اختلال پیکا ( هرزه خواری بین افراد دارای اختلال طیف اتیسم ) است. اتیسم طیف گسترده ایی از رفتار ها را در خود دارد که برخی از آن ها برای ما جذاب و برخی از آن ها مخرب و خطر آفرین می باشند.

اختلال پیکا که در این اختلال، کودک رو به خوردن مواد غیر خوراکی می آورد. مواردی از قبیل مواد شوینده، خاک، گچ و … اختلال پیکا بدون در نظر گرفتن اینکه این مواد ممکن است باعث از بین رفتن سیستم ایمنی بدن فرد اتیسم شود، یکی از عوامل مهم در مقابل ابتلا به کووید ۱۹ می باشد.

کووید 19

 

جمع بندی

 

افراد دارای اختلال طیف اتیسم ( اوتیسم ) عدم یکپارچگی حسی دارند. در کنار شستشوی دائم و نظافت دست ها با آب گرم و مواد ضد عفونی کننده برای از بین بردن کووید ۱۹ به علت بی حسی زیاد ممکن است، دستانشان را با آب داغ بیش از حد بسوزانند و پوست را برای دریافت ضعیف ترین ویروس ها مانند کووید ۱۹ مستعد کنند.

پس در این موارد با توجه به شناخت والدین و رسیدگی مستدام هنگام نظافت دست ها و استحمام در هر صورت چه در شرایط بحران کووید ۱۹ و چه در روز های عادی باید همواره همراه فرزندانمان باشیم و در ابتدا بپذیریم که افراد اتیستیک دنیا را متفاوت تر از ما نگاه می کنند، نه همانند ما و این وظیفه ماست به عنوان والدین دنیای افراد دارای اختلال طیف اتیسم را بشناسیم.

نویسنده : دکتر نیره سادات عبدالهی مقدمروانشاس بالینی

۱۳۹۹/۳/۱۳ ۱۳:۲۶:۴۸

درباره نویسنده:

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

به راحتی با انجمن اتیسم تماس بگیرید

شماره های تماس انجمن اتیسم

۰۲۱-۲۸۴۲۸۸۹۷

با مشاوران انجمن اتیسم هر لحظه چت کنید

چت انلاین

از داخل وب سایت

و یا واتس اپ با شماره :۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷

ارتباط مستقیم با مدیریت انجمن اتیسم

شماره تماس انجمن اتیسم

۰۹۱۲۶۰۰۴۱۲۷